اتاق سرور

دیتاسنتر یا مرکز داده اصلی ترین بخش یک شبکه ساخت یافته در مراکز امروزی میباشد . نیاز به مدیریت متمرکز منابع. کاهش هزینه های نگهداری. مقابله موثر با تهدیدات امنیتی و حصول اطمینان از عملکرد صحیح و بلادرنگ تجهیزات بصورت 24 ساعته. طراحی یک دیتا سنتر مناسب با ویژگیهای مورد نیاز .

اتاق سرور

اتاق سرور

بخش های مختلف دیتاسنتر

یک دیتا سنتر استاندارد از بخشهای متعددی چون:

  • Storage room 
  • Entrance room 
  • Telecomm room و …متشکل میشود،که هر کدام برای برنامه ها و خدمات جداگانه استفاده می شوند ، اتاق سرور   (Server room / Computer roomm) از مهمترین آنهاست .

اتاق سرور یا دیتاسنتر؟

با توجه به محدودیت منابع، هزینه و اطلاعات در شرکتها، سازمانها و موسسات کوچک و بزرگ راه اندازی یک اتاق سرور استاندارد در اینگونه مراکز کافی میباشد .

ایجاد مکانی امن در جهت متمرکز کردن سرورهای شبکه و استفاده از منابع مشترک نگهداری از عوامل مهم و تاثیرگذار پیشبرد کاری یک سازمان میباشند .

لذا در این راستا اتاق سرور ایجاد شده و مورد بهره برداری قرار میگیرد .

اهداف اصلی در پیاده سازی اتاق سرور عبارتند از :

  • مقاومت سازه و بنا
  • ایمنی نفوذ پذیری
  • و اطمینان از صحت داده ها .

 

برای ایجاد یک اتاق سرور باید موقعیت جغرافیایی آن را در نظر گرفت.

در این سایت مواردی که در طراحی و پیاده سازی دیتاسنتر استاندارد مدنظر میباشد قابل دسترس است.

اکسس-کنترل-و-درب-اتاق-سرور. امنیت فیزیکی اتاق سرور امنیت فیزیکی اتاق سرور “امنیت فیزیکی”

اطلاعات و داده های بسیار مهم یک سازمان درون اتاق سرور آن وجود دارد بنابراین فقط افراد خاص باید اجازه ورود به آن را داشته باشند . 

برای حفاظت از این اطلاعات و جلوگیری از ورود غیرمجاز باید دسترسی ها را با سیستم کنترل تردد، کنترل و نظارت کرد .

 

زیرساخت. زیرساخت اتاق سرور زیرساخت “زیرساخت”

برای یک اتاق سرور زیر ساخت ها از جمله تجهیزات شبکه بسیار حیاتی و مهم است یکی از کارهایی که در این زمینه میتوان انجام داد اتصال چندگانه به اینترنت از شرکت های مخابراتی مختلف است . با این کار درصورت قطع شدن سرویس اینترنت یک شرکت ، خدمات شرکت دیگر وجود دارد.

 

اندازه-اتاق-سرور. اندازه اتاق سرور اندازه-اتاق-سرور “اندازه اتاق”

برای تعیین اندازه اتاق سرور باید تعداد رک ها ، حجم کابل ها ،تابلوهای برق و حتی مواردی که بعدها ممکن است اضافه شود را درنظر گرفت.

 

کنترل-دما-ورطوبت. کنترل دما ورطوبت کنترل دما ورطوبت “کنترل رطوبت و دمای هوا”

خنک سازی در طراحی یک اتاق سرور بسیار مهم است زیرا تجهیزات رایانه ای داغ می شوند برای خنک نگه داشتن آن میتوان از سیستم کولینگ در سقف و یا خود اتاق استفاده کرد. به عنوان مثال،ایجاد راهروی گرم و سرد برای هدایت هوای سرد سمت رک ها و جمع آوری هوای گرم و هدایت آن از سقف .همچنین رطوبت اتاق سرور نیز باید پایین باشد در مکان هایی که رطوبت بالا هست نیاز است که دستگاه رطوبت گیر درون اتاق قرار گیرد.

 

UPS یا دستگاه برق اضطراری برای حفاظت از دستگاه ها در برابر قدرت ناپایدار برق مانند افزایش آن ، و همچنین به عنوان برق ثانویه در مواقعی که برق قطع میشود تا تغییر منبع برق استفاده میشوند . به دلیل اینکه  UPS بمدت کوتاه میتواند برق تولید کند در مواقع قطع برق فقط تا زمانیکه منبع برق دیگری مانند ژنراتور استارت شود مورد استفاده قرار میگیرد .

 

کابل-کشی.کابل کشی کابل-کشی”کابل کشی”

در اتاق سرور حجم زیادی از کابل وجود دارد که باید آنها را به درستی مدیریت کرد و فضای کافی برای قرار گرفتن کابل ها در کف اتاق درنظر گرفت . برای این منظور از سیستمکف کاذب و سقف کاذب استفاده میشود که کابل ها را از راه دور نگه میدارد و تردد را راحت میکند و همچنین از نظر زیبایی هم تاثیر زیادی دارد .

 

بکاپ-گیری. بکاپ گیری بکاپ-گیری  پشتیبان گیری یا

پشتیبان گیری از اطلاعات کار مهم و در مواقعی که این اطلاعات در مکان های فیزیکی مختلفی قرار دارند کار دشواری است .

 

محافظت-در-برابر-آتش-سوزی. محافظت در برابر آتش سوزی محافظت در برابر آتش سوزی “محافظت در برابر آتش سوزی”

استفاده از تجهیزات اعلام و اطفا حریق ، رعایت استاندارد ها در این مورد و سازه ها مانند مسیری برای کارکنان برای فرار از آتش در اتاق های سرور بسیار مهم است .

 

رک ها قفسه هایی هستند که سخت افزارها را درون آنها قرار میدهند . درون هر رک با توجه به ظرفیت آن تعداد متفاوتی سرور قرار میگیرد . چیدمان این رک ها بر اساس استاندارد TIA-942  صورت میگیرد که از اهمیت بالایی برخوردار است . 

 

“نتیجه گیری” اتاق سرور از مهمتریت بخش های یک سازمان است که باید به گونه ای اصولی و استاندارد طراحی و اجرا شود که بجز در موارد خاص مانند جابجایی ساختمان سازمان، نیازمند تغییر و طراحی دوباره آن نباشد زیرا طراحی دوباره اتاق سرور مستلزم هزینه و زمان اضافی است.

همانطور که در بالا اشاره شد برای ایجاد یک اتاق سرور باید موارد خاصی را در نظر گرفت بنابراین باید طراحی آن را به افرادی واگذار کرد که تجربه و تخصص لازم را در این زمینه دارا باشند.مشاورین و کادر فنی نوآوران کیان ارتباط پایدار در این راه در کنار شما هستند.همین حالا جهت دریافت مشاوره کامل و تخصصی با ما تماس بگیرید و از مشاوره رایگان ما بهرمند شوید.

همچنین مطالب زیر میتواند جواب بسیاری از سوالات شما در زمینه استاندارد سازی اتاق سرور باشد.

طراحی اتاق سرور استاندارد

تجهیزات استاندارد اتاق سرور

استاندارد کامل اتاق سرور

09900190083 سفارش سریع