کف کاذب اتاق برق

اتاق برق در چه مکان هایی میتواند قرار بگیرد.

به عنوان مثال اتاق برق میتواند داخل یک کارخانه باشد که تمام تجهیزات آن برقی است و اگر برق قطع شود ،کارخانه عملا تعطیل میشود.

اتاق برق باید وجود داشته باشد تا در صورت قطعی برق به موقع سیستم دیگری را جایگزین کند یا اگر ولتاژ برق کم یا زیاد شد از سوختن ماشین آلات یا برق گرفتگی جلوگیری کند و هر موردی که به برق مرتبط  باشد را مدیریت کند.

اهمیت اتاق برق

برای روشن شدن اهمیت اتاق برق ، هواپیمایی را درنظر بگیرید که قصد فرود آمدن دارد و باید با برج مراقبت در ارتباط باشد .

در صورت قطعی برق ناگهانی و عدم وجود اتاق برق فاجعه ای جبران ناپذیر رخ میدهد.

اتاق برق شامل چه تجهیزاتی است؟

برق در صنعت به 3 روش تامین میشود 

  •   برق سراسری
  •   برق اضطراری یا UPS 
  •   استفاده از ژنراتورها (توربین های آبی ، موتورهای دیزل یا …)
electrical-control-panel-500x500
برای برق سراسری یک کنتور برای محاسبه هزینه و قطع و وصل کردن آن در اتاق برق وجود دارد.

زمانیکه برق شهر قطع میشود برق UPS وارد میشود که برای آن هم یک تابلو در اتاق برق وجود دارد همراه با دکمه ای برای قطع و وصل کردن آن .

UPS  سه دقیقه وارد مدار میشود . این 3 دقیقه زمانیست که ژنراتور برای روشن شدن لازم دارد و تا روشن شدن و استارت ژنراتور ، UPS  برق را تولید میکند .

دلیل اینکه از UPS به مدت طولانی تر استفاده نمیشود این است که  UPS  ظرفیت محدودی دارد و نهایتا تا 1 ساعت میتواند برق تولید کند برای همین فقط در مواقع لزوم از آن استفاده میشود .

اما ژنراتور تا زمانیکه سوخت داشته باشد برق تولید میکند.  برای ژنراتور هم یک تابلو در اتاق برق وجود دارد . به همین ترتیب با توجه به نیاز و وجود تجهیزات در محل ،تابلوهای مخصوص هریک در اتاق قرار دارد.

کف کاذب اتاق برق

کف کاذب اتاق برق

کف کاذب چه کمکی به اتاق برق میکند؟

تابلوهای برق نمیتوانند روی زمین قرار بگیرند .

تابلوهای برق ، رک ها و تجهیزات شبکه باید به گونه ای قرار بگیرند که سرویس کار بتواند 4 جهت آن را بررسی کند یا حداقل جلو و پشت تجهیزات قابل دسترسی سریع باشد . زمان در اینجا از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

تجهیزات و تابلوهای برق باید برروی استراکچر قرار بگیرند و استراکچر بر روی کف کاذب .
قرار دادن تجهیزات روی کف کاذب استاندارد نیست.

در کف اتاق برق ، تاسیسات اعلام و اطفا حریق ، سنسورها ، دتکتورها ، سینی ها ،لدرها ،لوله های تاسیسات ، خروجی و ورودی و حجم وسیعی از کابل ها قرار دارد.

در این شرایط تردد برای کارمند اتاق برق به سختی انجام میشود ، کف کاذب اتاق برق میتواند تمام این شلوغی و بی نظمی را برطرف کند و یک سطح ایمن را بوجود بیاورد .

خصوصیات کف کاذب اتاق برق

اصولا کف کاذبی که برای اتاق برق درخواست میشود ، کف کاذب آنتی استاتیک است .

آنتی استاتیک یعنی ضد الکتریسیته ساکن . الکتریسیته ساکن درون بدن توسط ذرات کربن جذب میشود و موقع راه رفتن این الکتریسیته تخلیه میشود .

اما ما در اتاق برق به یک قابلیت مهمتر به نام نارسایی نیاز داریم که کمک زیادی به ما میکند .

به طور معمول برای قسمت های جلوی تابلو برق ها که احتمال برق گرفتگی وجود دارد ، کف پوش هایی استفاده میشود که عایق برق هستند .

این کف پوش ها برای ولتاژهای خاص ضخامت های مختلفی دارند . استفاده از کف پوش های عایق برق مانند این است که وسط دریا برروی یک تکه چوب ایستاده باشید .

درصورت بوجود آمدن اتصالی در سیستم فلزی ، فولادی یا آلومینیومی درصورت افتادن فرد بروی آنها بدلیل ولتاز بسیار بالای برق پودر میشود  .

زیرا آنها فقط آنتی استاتیک هستند ، یک کف کاذب آنتی استاتیک رسانا هست و جریان الکتریسیته را از خود عبور میدهد وباید برای جلوگیری از برق گرفتگی از سیستم ارت استفاده کنند و جریان الکتریسیته را به چاه ارت منتقل کنند .

ما در اتاق برق به یک کف کاذب اتاق برق نارسانا نیاز داریم در این حالت دیگر نیازی به کف پوش عایق برق هم نیست چون کل کف ، عایق برق است.

استراکچر اتاق برق

برای ساخت استراکچر اتاق برق باید موارد زیر را رعایت کنیم:

  • در برابر زلزله مقاوم باشد.
  • تحمل وزن بالا را داشته باشد.
  • ضدخوردگی باشد.

مشترکات اتاق برق:

کف کاذب

اکسس کنترل

دوربین ضدحریق

سقف ضدحریق

درب ضدحریق

دیوار ضدحریق

09900190083 سفارش سریع